Drukuj
Kategoria: Kultura
Odsłony: 344

Wszystkich, którzy 5 maja - w ostatni dzień Majówki - będą w Poznaniu, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza na wspólne świętowanie 200. urodzin swojego patrona. Zapowiada się muzyczna podróż w czasie - i to nie tylko w odległą przeszłość.

Postać Stanisława Moniuszki od kilku miesięcy jest zdecydowanie bardziej "na językach" niż zwykle. Ogłoszony przez Senat RP rok 2019 Rokiem Moniuszkowskim spowodował spore ożywienie w instytucjach kultury, sięgających po spuściznę kompozytora. Sporo pisze się o twórczości "ojca opery", jedni obalają mity przez lata wokół niej narosłe, inni zagłębiają się w biografię, poszukując w niej nowych, ważnych i ciekawych wątków. "Oby Rok Moniuszkowski stał się okazją do tego, aby w twórcy uwertury Bajka zobaczyć wreszcie artystę, a nie »wzór patriotyzmu« - życzą sobie i jedni, i drudzy.

Dwusetna rocznica urodzin Moniuszki, która jest bezpośrednim pretekstem do całego tego pozytywnego zamieszania, przypada 5 maja. Poznański Teatr Wielki (noszący imię kompozytora, a to z całą pewnością zobowiązuje podwójnie!) przypomni o okrągłej rocznicy inscenizacją Halki w reżyserii Pawła Passiniego - jednym z ikonicznych dzieł opery narodowej, wokół którego spory nie cichną. Ale też działaniami dedykowanymi tym, którym póki co wielkie nazwisko niewiele mówi - najmłodszym słuchaczom. Warsztaty najnajMoniuszko wprowadzą ich w świat Moniuszkowskich kompozycji, a barwny i rozśpiewany korowód, który wyruszy tego samego dnia z parku przy Teatrze do gmachu opery, wchłonie i młodych i bardzo dorosłych.

Na schodach Teatru Wielkiego wystąpią studenci Akademii Muzycznej oraz Międzypokoleniowy Chóru Dziadów i Bab. Warsztaty chóralne dla chętnych poprowadzi Grzegorz Wierus, a każdy będzie mógł spróbować swoich sił w quizach dotyczących biografii Moniuszki oraz posmakować urodzinowego tortu.

Poznań nie jest jednak jedynym miejscem na mapie Wielkopolski, w którym 5 maja brzmieć będzie muzyka Moniuszki. W Pałacu Sułkowskich w Włoszakowicach (niedaleko Leszna) zostanie odważnie przeniesiona w XXI wiek. - To będzie koncert muzyki napisanej zupełnie na nowo, do której inspiracją były melodie Stanisława Moniuszki. Pewne jest, że ta muzyka przeniesie Moniuszkę w XXI wiek, jest też spora szansa, że ktoś zaznajomiony z twórczością Moniuszki dozna muzycznego szoku - ostrzega poznański kompozytor Maciej Fortuna, który na zamówienie Stowarzyszenia Jazz Poznań przygotował współczesne interpretacje utworów Moniuszki.

W projekcie obok Fortuny udział wezmą: Dominika Barabas, Maja Koman, Michał Kowalonek, Daniel Wolny i Natalia Świerczyńska. Muzyków wesprze reaktywowana przed niespełna dwoma laty taneczno-rozrywkowa orkiestra Poznańska Piętnastka, mająca w swoim repertuarze m.in. utwory Krzesimira Dębskiego, Jeremiego Przybory czy Jerzego Milana.

Koncert nieprzypadkowo odbędzie się we Włoszakowicach, miejscu urodzenia Karola Kurpińskiego, który podobnie jak Moniuszko był dyrygentem, organistą, pedagogiem, dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie. Kurpiński wraz ze Stanisławem Moniuszką uważani są za współtwórców polskiej opery narodowej.

 

Źródło: www.kultura.poznan.pl