Wiosna Filmów z każdą edycją staje się coraz ciekawszym wydarzeniem filmowym. W najnowszej edycji widzowie zobaczą najnowsze premiery, a nawet pokazy przedpremierowe, najgłośniejsze filmy sezonu oraz te, które nagradzane są na najważniejszych festiwalach filmowych.

Jubileuszowa edycja festiwalu wymaga nieprzeciętego, „odświętnego” repertuaru. Wiedzą o tym organizatorzy Wiosny Filmów, którzy uraczą poznańskich kinomanów filmową ucztą na najwyższym poziomie.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ZGbeFN-MPvc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Będzie można zobaczyć filmy pokazywane w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, czy San Sebastian. Ogólnopolski festiwal prezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowychoraz Oscarów – wyliczają pomysłodawcy wydarzenia.

Wiosna Filmów rozpocznie się od poniedziałkowego seansu dramatu „U wiedeńskiego trafikanta”. Film wyreżyserowany przez Nikalausa Leytnera jest oparty na bestsellerowej powieści Roberta Seethalera, opisującej niezwykłą przyjaźń młodego chłopaka z Zygmuntem Freudem – słynnym twórcą psychoanalizy. W kolejnych dniach będzie można zobaczyć m.in. „Petrę” Jaime Rosalesa, „Yuli” Cíar Bollain i „Synonimy” Nadav Lapid.

Źródło: www.poznan.naszemiasto.pl

 

Wystartował "Poznań za pół ceny 2019". W tym roku akcja odbywa się już po raz 12. i cieszy się coraz większą popularnością. Przygotowano około 140 różnorodnych atrakcji. Dziesiątki barów, restauracji, muzeów, hoteli czy miejsc rozrywki biorą udział w tegorocznej akcji "Poznań za pół ceny". Jeszcze większa jest za to liczba turystów i poznaniaków, którzy korzystają z możliwości spędzenia czasu za mniejszą opłatą.

Tylko przez jeden weekend w roku można skorzystać z ofert turystycznych w cenach obniżonych o 50 procent. Zmienia się za to co roku program turystyczny, w którym znajdziemy szereg miejsc na co dzień niedostępnych. Dzięki temu doczekaliśmy się stałych gości akcji, którzy powracają do Poznania na majówkę za pół ceny co roku - mówi o akcji "Poznań za pół ceny" Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Tegoroczna akcja “Poznań za pół ceny” oferuje około 140 różnorodnych atrakcji. - Chociaż mamy stałych partnerów, jak choćby Centrum Kultury Zamek, Nowe Zoo czy Muzeum Narodowe, to zawsze pojawiają się kolejni. Ten rok obfitował w nowości, prezentując różnorodność oferty turystycznej Poznania i okolic - mówi Wojciech Mania z PLOT, koordynator akcji. O tym, że akcja cieszy się dużym zainteresowaniem nie trzeba nikogo przekonywać. Mimo niesprzyjającej pogody na ulicach Poznania nie brakuje osób, które chcą skorzystać z wielu możliwości.

W tym roku w dziale noclegów zadebiutowały nowo otwarte hotele Hampton by Hilton, Park Inn by Radisson, czy hotel Altus. Coś dla siebie odnajdą też miłośnicy gastronomii jak np. bar oferujący ponad 100 gatunków whisky, lokale z piwami kraftowymi czy jedyny w Polsce bar z płatkami śniadaniowymi z całego świata. Narzekać nie mogą też miłośnicy kultury, którzy mogli odwiedzić nowe Muzeum Historii Ubioru, Blubry 6D, Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego czy Dziewiczą Górę w Puszczy Zielonce. Nie brakuje też chętnie odwiedzanych “klasyków” jak Muzeum Narodowe, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Archeologiczne czy Brama Poznania.

SPRAWDŹ TEŻ: Poznań za pół ceny 2019: Zniżki w Poznaniu i okolicach. Kiedy kolejna edycja "Poznań za pół ceny"? [GŁÓWNE ATRAKCJE]

Z kolei fani aktywnego spędzania czasu mogą znaleźć parki linowe, wake-parki, kręgielnie, ścianki wspinaczkowe oraz tory łucznicze. Ponadto można także znaleźć symulator pasażerskiego Boeinga a nawet indiańską wioskę pod Poznaniem. "Poznań za pół ceny" jest akcją promującą turystyczne walory Poznania organizowaną przez Poznańska Lokalną Organizację Turystyczną. Pierwsza edycja akcji odbyła się w maju 2008 roku i była pierwszą taką akcją w Polce i Europie wykorzystującą pomysł wyprzedaży w promocji miasta. Podstawowym celem akcji jest popularyzowanie w Polsce i za granicą możliwości spędzenia weekendu w Poznaniu. - Stolica Wielkopolski mimo wielu turystycznych walorów jest często utożsamiana jedynie z miastem biznesowym. Obniżenie cen o 50 proc. na usługi turystyczne jest więc pretekstem, by zwrócić uwagę na Poznań a jednocześnie oryginalną akcją handlową, poprzez którą Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna chce pokazać nowy produkt na mapie turystycznej Polski - informują organizatorzy.

Po raz pierwszy akcja "Poznań za pół ceny" została zorganizowana w 2008 roku. Kolejne lata przyniosły coraz większe zainteresowanie, przez co dzisiaj jest ona nieodłącznym elementem w kalendarzu miasta. Co ciekawe, poznańska akcja znalazła wielu naśladowców. Podobne akcje wprowadzono m.in. w Gdańsku, Toruniu, Wiśle, Bydgoszczy, Zakopanem i Zabrzu.

 

Źródło: www.poznan.naszemiasto.pl

 

Kwilecka społeczność ponownie postanowiła pomóc swojemu mieszkańcowi. Wszyscy zagrali dla Przemka Badowskiego, który nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego. Trwa zbiórka na windę. Przemek to dusza towarzystwa, choć cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne`a. To choroba genetyczna, a Przemek dowiedział się o niej kiedy miał 7 lat. Dziś nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego. Do tego życie uprzykrzają mu bariery architektoniczne w jego własnym domu.

By je pokonać, potrzebuje windy. Jej budowa kosztuje około 50 tys. zł. Przemek rozpoczął więc zbiórkę pieniędzy na ten cel. Jeszcze kilka lat temu Przemek uczył się w Szkole Podstawowej w Kwilczu, potem także w gimnazjum. Wtedy zaczęły się pierwsze problemy ze słabnącymi mięśniami i Przemek musiał przesiąść się na wózek. Wychowawcą Przemka w szkole była Karolina Hutniczak.

To jedno z moich dzieci gimnazjalnych, bardzo dobry uczeń – mówi Karolina Hutniczak

Okres szkolny wspomina też mama Przemka, Danuta Badowska, która każdy dzień nauki Przemka w szkole spędzała w szkolnej dyżurce gotowa nieść pomoc synowi w każdej sytuacji.

To był dla nas najlepszy czas, bo między ludźmi – mówi. - Potem Przemek poszedł do szkoły rolniczej w Międzychodzie, ale z uwagi na stan zdrowia, musiał zrezygnować – dodaje

W minioną sobotę w sali sportowej przy Szkole Podstawowej w Kwilczu odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Winda dla Przemka”. Do akcji włączyła się cała kwilecka społeczność, która zorganizowała ponad trzygodzinną imprezę. Tego dnia nie zabrakło specjalnie przygotowane kiermaszu, bogatej części artystycznej przygotowanej przez uczniów szkoły, chóru z Kwilczu, zespołów REMIX z oraz solisty z Międzychodu, jak również rodzinnego zespołu z Pniew. Podczas imprezy połączonej z licytacjami udało się zebrać 10.539 zł. Wcześniej, bo podczas koncertu w grudniu kwilczanie zebrali 3700 zł. Cała ta suma przeznaczona zostanie na zakup windy dla Przemka Badowskiego.

To nie ostatnia taka akcja zorganizowana przez mieszkańców Kwilcza

Nie zamierzamy na tym poprzestać. Dalej prosimy o wsparcie kolejne osoby, aby zebrać całą potrzebną kwotę – komentuje Olga Lehmann, pedagog w SP Kwilcz

fot. Jakub Zachciał

W najbliższą sobotę na antenie TVP 2 obejrzymy ósmy odcinek teleturnieju „Postaw na milion”. Początek o godzinie 18.35. W najbliższym odcinku teleturnieju "Postaw na milion" o główną wygraną zagrają koledzy oraz babcia z wnuczką. Czy uda im się wygrać milion złotych?

Tobiasz Altman i Igor Polasik

Igor interesuje się piłką nożną i ręczną, którą kiedyś trenował. Pasjonują go teorie spiskowe i różne zagadki. Tobiasz w wolnym czasie lubi podróżować, robić zdjęcia, tworzyć sztukę. Lubi kino i literaturę. Obaj marzą o własnych mieszkaniach. Igor chciałby podróżować w egzotyczne miejsca. Tobiaszowi marzy się Australia ze względu na jej odmienność kultury, klimatu i przyrody. Koledzy mieszkają teraz we Wrocławiu a pochodzą z Turka. 

Dagna Konior i Kazimiera Krzystek

Pochodząca z Sosnowca Dagna skończyła szkołę plastyczną i w wolnych chwilach maluje obrazy. Swoje prace pokazuje na wystawach. Obecnie studiuje projektowanie gier i jest oczywiście wielką ich miłośniczką. Mieszka z babcią Kazimierą. Często razem chodzą na spacery, rozmawiają i wyjeżdżają za miasto. Kazimiera uwielbia książki historyczne i podobnie jak wnuczka, horrory. Jej ulubionym autorem jest Stephen King. 

Teleturniej "Postaw na milion" jest emitowany w Polsce przez TVP2 od 2011 roku i prowadzony przez Łukasza Nowickiego. Opiera się na brytyjskim formacie "The Million Pound Drop". Główną nagrodą w polskiej wersji jest 1 milion złotych.

 
 

3 maja w Międzychodzie tradycyjnie już mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kościele na Lipowcu. Dalsza część gminnego świętowania odbyła się pod pomnikiem. Zobaczcie relację zdjęciową.

fot. Jakub Zachciał