Świat przypraw. Co warto wiedzieć sięgając po przyprawy?

  • Kategoria: Gotowanie
  • Opublikowano: niedziela, 31 marzec 2019 11:09
  • Beata Jędrzejak
  • Odsłony: 1681


Bez przypraw żadna kuchnia nie miałaby tyle smaku. To właśnie one podkreślają charakter potraw i potrafią zmienić coś zupełnie nijakiego w kulinarne arcydzieło. Zobacz, co warto wiedzieć o przyprawach, i które z nich dodadzą twoim daniom najwięcej smaku. 
 Co warto wiedzieć sięgając po przyprawy?



Jedzenie zawsze smakuje lepiej z odpowiednio dobranymi przyprawami. To właśnie one są kluczem do pełnych charakteru dań, które budzą nasze kubki smakowe i zapisują się w naszej pamięci. Jeśli opanujesz trudną sztukę przyprawiania, wszystkie twoje dania będą aromatyczne i pyszne. 

W przypadku jedzenia ważna jest jakość, podobnie jest z przyprawami. Odpowiedni wybór przypraw jest podstawą kuchni pełnej wyjątkowego smaku i aromatu. Jednak przyprawa przyprawie nierówna. Warto pamiętać, że ich walory smakowe i esencjonalność różnią się od siebie w zależności m.in. od warunków i sposobu uprawy, w tym wilgotności i rodzaju gleby, dlatego jeśli zależy nam na jakościowych przyprawach, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na źródło i kraj ich pochodzenia. 

Najlepsi szefowie kuchni spędzają długie godziny na testowaniu i selekcjonowaniu przypraw, których użyją w swojej kuchni. Na szczęście my w swoich kulinarnych próbach możemy w tej kwestii zaufać sprawdzonym markom, które tego wyboru dokonują za nas, w szczególności takich jak Knorr. W ofercie znajdziesz przyprawy pochodzące z różnych krajów opatrzone Gwarancją Kraju Pochodzenia - to nie chwyt marketingowy, ale podkreślenie tego, jak ważne dla smaku przyprawy jest to, gdzie jest uprawiana i uzyskiwana.

Jeśli mielibyśmy stworzyć szybki podział, do przypraw poza korzennymi zaliczamy także papryki i zioła. Choć warto poznać smak wszystkich, nawet niecodziennych i orientalnych przypraw, mamy dla ciebie listę 7 przypraw, które powinnaś mieć w swojej kuchni na co dzień: 

1. Majeranek
Jest uprawiany w ciepłym i umiarkowanym klimacie Krajów Śródziemnomorskich i właśnie w tym rejonie świata jest najchętniej wykorzystywany w kuchni. Dzięki sprzyjającym jego uprawie warunkom, majeranek zyskuje tam pełnię smaku. Znamy go głównie jako suszone zioło w postaci otartej. Idealnie podkreśla smak dań w polskiej kuchni. Ta roślina ma mnóstwo świeżego, intensywnie ziołowego aromatu, który świetnie wzmacnia charakter naszych ulubionych potraw takich jak bigos czy żurek. Jego zastosowanie w polskiej kuchni jest uzasadnione nie tylko przez walory smakowe.

Czy wiesz, że… Z majeranku powstaje również wartościowy olej? Ma on swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również kosmetyce! Świetnie sprawdza się przy pielęgnacji cery tłustej.

2. Kurkuma
Najbardziej ceniona za smak jest kurkuma pochodząca z Indii, gdzie rozwojowi jej smaku sprzyja ciepły klimat. Ma delikatnie ziemisty posmak. Idealnie sprawdza się w kuchni orientalnej, ale warto dodać kurkumę np. także do rosołu, żeby wzmocnić jego właściwości i podkreślić jego kolor. Kurkuma to uniwersalna przyprawa, która pasuje i do dań słodkich i słonych, jest bazą przyprawy curry, a weganie lubią dodawać ją do tofucznicy czy cieciornicy, czyli wegańskiej jajecznicy. Ze względu na właściwości prozdrowotne wykorzystywana jest też w przepisach na tzw. złote mleko z klarowanym masłem i innymi korzennymi przyprawami, które doskonale wzmacnia odporność. Używając kurkumy pamiętaj o tym, aby łączyć ją zawsze ze szczyptą pieprzu, który pomaga wydobyć z przyprawy to, co najlepsze. 

Czy wiesz, że… Miejsce pochodzenia ma znaczenie – kurkuma z Indii będzie cechować się wysoką jakością, a co za tym idzie – lepszymi właściwościami – a także doskonałym smakiem oraz intensywnym kolorem.


3. Chili
Niezastąpiona przyprawa, jeśli chcesz nadać daniu ostrości. Jest pikantna, a przy tym niezwykle aromatyczna. Także w jej przypadku gwarancją smaku jest kraj pochodzenia - szefowie kuchni doceniają zwłaszcza chili pochodzące z ciepłych Indii, gdzie papryka przed zasuszeniem i zmieleniem osiąga pełnię ostrości i aromat. Świetnie podkreśla smak potraw, zwłaszcza tych wolno gotowanych, np. wegetariańskie gulasze czy mięsne chili. Wystarczy szczypta tej przyprawy, żeby potrawa zyskała pikanterii. Chili lubi się z czekoladą i dodaje czekoladowym słodkościom charakteru. Warto dodać go do brownie lub innych czekoladowych wypieków. Jeśli chcesz w nieoczywisty sposób podkręcić smak dania z dodatkiem tej przyprawy, możesz dodać do niej nieco kakao lub kilka kostek gorzkiej czekolady. 

Czy wiesz, że… Chilli ma za sobą daleką drogę: z Ameryki, będącej ojczyzną tej przyprawy, dotarło ono do Indii dzięki Portugalczykom? I od tego czasu robi światową karierę! 

4. Słodka papryka
Jest uzyskiwana z suszonych owoców papryki. Najsłodsza pochodzi ze słonecznej Hiszpanii, gdzie smak papryki może w pełni rozwinąć się i dojrzeć. Sproszkowana papryka ma wszechstronne zastosowanie w daniach na całym świecie, świetnie podkreśli smak pomidorów czy dań typu gulasz. Przed dodaniem do potrawy warto wcześniej ją podgrzać na tłuszczu, żeby wydobyć z niej pełnię smaku. 

Czy wiesz, że… Papryka z Hiszpanii cechuje się słodszym smakiem niż ta pochodząca np. z Węgier?


5. Kmin rzymski
Znany też jako kumin, pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego i był wykorzystywany już przez starożytne cywilizacje. Obecnie za pełnię walorów smakowych szczególnie ceniony jest kmin rzymski pochodzący z Indii. Kryje w sobie dużo aromatu i specyficznego cierpko-gorzkiego smaku. Dobrze sprawdza się w towarzystwie mięs, sosów i gulaszy, podkreślając ich smak i dodając im nieco ostrości. Żeby wykorzystać pełnię jego aromatu, warto tuż przed dodaniem go do potrawy rozgnieść nasiona kuminu w moździerzu. 

Czy wiesz, że… Kumin jest składnikiem mieszanki curry – jej fani pokochają tę przyprawę!

6. Cynamon
Ma słodki, lekko pikantny i korzenny smak. Trudno wyobrazić sobie bez niego szarlotkę, bo doskonale podkreśla smak jabłek, ale w twojej kuchni może mieć o wiele szersze zastosowanie - idealnie sprawdzi jako dodatek do owsianki, chili, a nawet zdrowego smoothie. Nie bój się dodawać cynamonu do pikantnych dań z dodatkiem papryki czy korzennych przypraw - choć to nieoczywiste połączenie, cynamon doskonale podkreśla ich smak, a jego słodkość idealnie kontrastuje z ostrością. 

Czy wiesz, że… W przypadku cynamonu przechowywanie ma szczególne znaczenie. Należy przechowywać go w szczelnie zamkniętych pojemnikach, gdyż w przeciwnym razie straci smak i aromat.

Źródło:onet.pl